Kultúra a exkrementy

Autor: Peter Neuwirth | 26.9.2010 o 11:34 | (upravené 26.9.2010 o 11:41) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  1232x

Nedávno otriasol Košicami a Slovenskom škandál. V košickom Kulturparku, ktorý je jedným z podprojektov Európskeho hlavného mesta kultúry vystúpila v júni na vernisáži výtvarníka Mária Chromého kapela P..a z hoven, ktorá predstavuje „alternatívny hudobný projekt spojený s vizuálnou zložkou". Na základe plagátu, ktorý propagoval vystúpenie tejto kvázipunkovej skupiny na košických stredných školách, Mestské zastupiteľstvo navrhlo odvolať riaditeľku n.o..Košice 2013 Zoru Jaurovú, ktorá podľa časopisu Týždeň „je rozhľadený človek a výborná kultúrna manažérka. Aj Košice vďačia za to, že sa na jeden rok stali "hlavným mestom kultúry" do veľkej miery práve jej. Ak ju kvôli nejakej p..i mestskí poslanci odvolajú, tak urobia veľkú chybu."

Moralisti sú dodnes pre mňa ako donkichoti . Ich snaha je márna, každý si myslí že je morálnejší ako tí ostatní. Morálka je ako cudzí element trpený v amorálnej spoločnosti. Keď sa zdá, že už nikto nevie definovať postuláty spolužitia nielen v bežnom živote ale aj v umení, vtedy prichádzajú spasitelia a roduverní kazatelia kultúry, aby otvorili oči všetkým nám, nevidomým. Novodobí nomádi prezlečení do šiat kultúrnych managerov prileteli z Bruselu na oceľových vtákoch a perfektným newspeakom vysvetľujú nevedomým vidiečanom a nekultúrnym parazitom čo je trendom v dnešnom kultúrnom svete. Ak to nepoznáte, tak to sú tance s bagrom, flashmoby, patchworky, yarnmobbingy, porno bábkové divadlo a vagíny z hoven. Ak ste tomu nerozumeli ste  nevzdelaní,retardovaní a nemoderní.

Keď ešte „kultúrni manažéri" neboli na svete, alebo sa hrali s bábikami, v Košiciach už bolo silné zázemie alternatívnej kultúry a undergroundu. Košičanom nemusí chodiť vysvetľovať rada „Bruselčanov" čo je súčasné a klasické umenie. Objavovať Ameriku za verejné peniaze si skutočne môže dovoľovať len človek neznalý košického prostredia. Všetkým tým, čo povrchne bagatelizujú problém len na názov skupiny, odporúčam si vypočuť aj texty tejto PzH. Dozviete sa ako si „uviazať slučku na krk" a ako „pochovávať svoje deti". O podpriemernej hudobnej produkcii tejto skupiny ani nehovoriac. Čo svet svetom stojí, mladí ľudia sa stále búrili voči meštiackym konveciám spoločnosti . Na začiatku 50-tych rokov minulého storočia to bola hudba rythm and blues, ktorá bola predchodcom rock and rollu, z ktorého postupne vznikali početné štýly. Táto hudba si podmanila mládež a jej vplyv  trvá dodnes.

Je symbolom slobody, sexu a rebélie, ale vyvoláva aj stavy mravnej ľahostajnosti a nedostatok spoločenskej angažovanosti. Mnohé melódie sú komponované pod vplyvom drog, alebo alkoholu. Takým prvým známym „psychedelickým" textom bola pieseň skupiny Beatles „Lucy in the sky with diamonds". V roku 1966 John Lennon prehlásil, že Beatles sú slávnejší než Ježiš. Po viac ako štyridsiatich rokoch katolícka cirkev toto rúhanie Lennonovi odpustila. Myslím si, že prípad podpriemernej študentskej kapely PzH sa nezapíše do análov a nikto jej nebude odpúšťať. Totiž nie je čo. Prišli a zanechali negatívnu stopu. Také negatívne hodnoty zanechalo v hudbe viac ako 1500 rockových skupín. Celý zoznam sa nachádza v knihe Erica Bargera „From Rock to Rock, vydanej v roku 1994 v USA. Boli to skupiny, ktoré svojou hudbou a textami oslavovali nemravnosť, násilie, satanizmus, nihilizmus, drogy, alkohol, vraždy. Jedna americká skupina na konci šesťdesiatych rokov na svojích koncertoch dokonca vyzývala mládež aby išli domov a „vybavili si to so svojími rodičmi". V angličtine to znie na paragraf trestného zákona. Mnohé z týchto skupín s negatívnym vplyvom sa vďaka dobrej hudobnej produkcii zapísali do dejín rockovej hudby ako popredné kapely, no nenapĺňali sály a štadióny.

Nie teda názov nejakej kapely, ale neschopnosť a neprofesionalita hovoria o Jaurovej a jej podriadených dramaturgov a kultúrmanažérov. Neprofesionálne je viesť projekt, ktorý vo svojej podstate je schizofrenický. Je protimeštiacky za meštiacke peniaze. Nezávislá kultúra sa „robí na povel" za štátne a únijné peniaze. Už chýba len štrajk umelcov, o tom, že štát ich prabiedne podporuje. Zaslúžia si viac, veď sú nezávislí. Vzniká tu nová umelecká kategória - nezávislý umelec platený daňovými poplatníkmi. Aj to je asi v dnešnej dobe dobrý „džob". Veľmi presvedčivým hudobným prejavom niektorých grungeových a metalových  kapiel bolo rozbitie gitár a bubnov po koncerte. Možno podujatie EHMK smeruje k rozbíjaniu inštrumentov a mechanizmov. Ostane po 1.1.2014 čierna diera plná rozbitých gitár a bubnov?

Rozbíjajte si teda gitary a bubny ale za svoje !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?