Referendum ako príležitosť na absolútnu zmenu

Autor: Peter Neuwirth | 27.7.2010 o 20:07 | (upravené 27.7.2010 o 20:19) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  831x

Švajčiarsko je jedinou krajinou, ktorá má prepracovaný systém priamej demokracie na celoštátnej úrovni. Podobný systém priameho rozhodovania občanmi existuje iba v niektorých štátoch USA; typickým príkladom je Kalifornia.Vo Švajčiarsku sa politický život skutočne krúti okolo referenda.

Krajina so 6,5 milióna obyvateľov sa vyhýba ľudovým vodcom a rozdelenie výkonnej právomoci medzi sedem členov jej Federálnej rady tiež odrádza osobnosti od politiky. Ak sa vynoria individuálne politické osobnosti prevyšujúce ostatných, je to takmer vždy v referendovej kampani. Veľké politické udalosti moderného Švajčiarska sa odohrali nie nasledovaním odvážnych štátnikov, ale v celoštátnych diskusiách, ktoré pritiahli masy k hlasovacím urnám, aby rozhodli o budúcnosti svojej krajiny.

Tak o tom sa nám na Slovensku  môže iba snívať. Boli tu viacerí politici, ktorí chceli aby sme sa podobali Švajčiarsku. Mečiar, Fico a im podobní však mysleli skôr na bohatstvo tejto alpskej republiky. Nikdy neskúmali fenomén švajčiarskej demokracie, jej sprisahaneckú tradíciu a hrdú neutralitu. Reklamní mágovia plagiátorsky nakopírovali švajčiarsku prírodu a zakomponovali ju na slovenský billboard. Švajčiarsky pocit prosperity trval krátkych tridsať predvolebných dní. Vytriezvenie bolo kruté. Kvázi švajčiarski politickí iluzionisti na slovenský štýl ukázali svoju pravú tvár. Autokracia, despotizmus a holubičia malosť sa striedali s hrubosťou, cynizmom a politickou kleptokraciou. Referendá ako pokus o priamu demokraciu na Slovensku skončili neúspechom. Stále sa našiel niekto , aby to zmaril. Jediné referendum o vstupe Slovenska do EÚ v roku 2004 sa podarilo len tak-tak. Aj to museli zachraňovať staršie ročníky. Ako to u nás býva, s tradičným sloganom „aby sa naše deti dobre mali". Deti a dietky v roku 2004 odignorovali toto zvlášť dôležité referendum, pretože boli „off". Zatiaľ podrástli a dnes sú nešťastní, že... Že nemajú prácu, že dôchodcovia pracujú do umretia, že politici sú „staré štruktúry" a mali byť už v dôchodku, že,že atď. Mladá generácia new wave sa začína spamätávať a prvýkrát zabodovala v júnových voľbách 2010. Pozbierali všetky svoje duševné a fyzické sily aby podporili liberálnu politickú stranu. Manna nebeská sa zosypala na hlavy prvo- a druhovoličov. Excelentný úspech však zatienil sizyfovský balvan, ktorý tlačili ako agendu až do dňa volieb - referendum. Horúci zemiak ostal jednej strane, ostatní koaličníci sa premenili na mŕtve chrobáky. Ako to na „švajčiarskom" Slovensku býva, zazneli skeptické a depresívne tóny v predreferendovej pesničke.

Odhliadnuc od tém, ktoré sú vraj zaradené do programového vyhlásenia vlády a ktoré sú štandardné, je tu zaujímavá jedna referendová otázka. Piata otázka si vyžaduje odpoveď na uzákonenie volieb cez internet. Môžno aj kvôli tejto jedinej sa oplatí prísť k referendovej urne. Táto otázka je príležitosťou na prevratné zmeny v slovenskej politike. Ak by sa vízia internetových volieb stala skutočňosťou, spôsobilo by to absolútnu zmenu politických pomerov na Slovensku a rapídnu výmenu politických zombies. Stačí ak sa do radu pred referendovú miestnosť postavia generácie X, Y ,Z a I. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?