Referendum ako príležitosť na absolútnu zmenu

Autor: Peter Neuwirth | 27.7.2010 o 20:07 | (upravené 27.7.2010 o 20:19) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  821x

Švajčiarsko je jedinou krajinou, ktorá má prepracovaný systém priamej demokracie na celoštátnej úrovni. Podobný systém priameho rozhodovania občanmi existuje iba v niektorých štátoch USA; typickým príkladom je Kalifornia.Vo Švajčiarsku sa politický život skutočne krúti okolo referenda.

Krajina so 6,5 milióna obyvateľov sa vyhýba ľudovým vodcom a rozdelenie výkonnej právomoci medzi sedem členov jej Federálnej rady tiež odrádza osobnosti od politiky. Ak sa vynoria individuálne politické osobnosti prevyšujúce ostatných, je to takmer vždy v referendovej kampani. Veľké politické udalosti moderného Švajčiarska sa odohrali nie nasledovaním odvážnych štátnikov, ale v celoštátnych diskusiách, ktoré pritiahli masy k hlasovacím urnám, aby rozhodli o budúcnosti svojej krajiny.

Tak o tom sa nám na Slovensku  môže iba snívať. Boli tu viacerí politici, ktorí chceli aby sme sa podobali Švajčiarsku. Mečiar, Fico a im podobní však mysleli skôr na bohatstvo tejto alpskej republiky. Nikdy neskúmali fenomén švajčiarskej demokracie, jej sprisahaneckú tradíciu a hrdú neutralitu. Reklamní mágovia plagiátorsky nakopírovali švajčiarsku prírodu a zakomponovali ju na slovenský billboard. Švajčiarsky pocit prosperity trval krátkych tridsať predvolebných dní. Vytriezvenie bolo kruté. Kvázi švajčiarski politickí iluzionisti na slovenský štýl ukázali svoju pravú tvár. Autokracia, despotizmus a holubičia malosť sa striedali s hrubosťou, cynizmom a politickou kleptokraciou. Referendá ako pokus o priamu demokraciu na Slovensku skončili neúspechom. Stále sa našiel niekto , aby to zmaril. Jediné referendum o vstupe Slovenska do EÚ v roku 2004 sa podarilo len tak-tak. Aj to museli zachraňovať staršie ročníky. Ako to u nás býva, s tradičným sloganom „aby sa naše deti dobre mali". Deti a dietky v roku 2004 odignorovali toto zvlášť dôležité referendum, pretože boli „off". Zatiaľ podrástli a dnes sú nešťastní, že... Že nemajú prácu, že dôchodcovia pracujú do umretia, že politici sú „staré štruktúry" a mali byť už v dôchodku, že,že atď. Mladá generácia new wave sa začína spamätávať a prvýkrát zabodovala v júnových voľbách 2010. Pozbierali všetky svoje duševné a fyzické sily aby podporili liberálnu politickú stranu. Manna nebeská sa zosypala na hlavy prvo- a druhovoličov. Excelentný úspech však zatienil sizyfovský balvan, ktorý tlačili ako agendu až do dňa volieb - referendum. Horúci zemiak ostal jednej strane, ostatní koaličníci sa premenili na mŕtve chrobáky. Ako to na „švajčiarskom" Slovensku býva, zazneli skeptické a depresívne tóny v predreferendovej pesničke.

Odhliadnuc od tém, ktoré sú vraj zaradené do programového vyhlásenia vlády a ktoré sú štandardné, je tu zaujímavá jedna referendová otázka. Piata otázka si vyžaduje odpoveď na uzákonenie volieb cez internet. Môžno aj kvôli tejto jedinej sa oplatí prísť k referendovej urne. Táto otázka je príležitosťou na prevratné zmeny v slovenskej politike. Ak by sa vízia internetových volieb stala skutočňosťou, spôsobilo by to absolútnu zmenu politických pomerov na Slovensku a rapídnu výmenu politických zombies. Stačí ak sa do radu pred referendovú miestnosť postavia generácie X, Y ,Z a I. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

NBÚ preverí, ako sa mohla Trošková dostať k Merkelovej

Asistentka končiaceho premiéra Roberta Fica Mária Trošková nemala bezpečnostnú previerku, hoci ju pri stretnutí s nemeckou kancelárkou potrebuje.

EKONOMIKA

Vadalovci a Rodovci dostali od štátu agrodotácie za 68 miliónov eur

Informácie zverejnilo ministerstvo.


Už ste čítali?