Projekt európske hlavné mesto kultúry – úžitok a efekt

Autor: Peter Neuwirth | 25.3.2010 o 20:39 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  777x

Polia kultúrnej produkcie podľa filozofa Pierre Bourdieua  tvorí divergencia viacerých druhov kapitálu, v prípade projektu európske hlavné mesto kultúry je to vzájomné pôsobenie kultúrneho, symbolického,ekonomického a sociálneho kapitálu. Nevyrovnanosť a nevyváženosť medzi niektorými druhmi kapitálov môže viesť k úbytkom a stratám v kultúrnej produkcii. Najväčším problémom sa javí symbolický kapitál EHMK.

Sú definované kultúrne mestá a outsideri, ktoré sa musia inakosťou pokúšať odlíšiť od tých etablovaných. Bourdieau to označuje ako dištinkciu vôle k vymedzeniu. Vzácne a zriedkavé je videné ako odlišné a titul EHMK nemá každé mesto, len to, ktoré spĺňa isté predpoklady v predpolí aby tak mohlo byť nominované. Tieto kritériá boli EÚ jednoznačne definované. Jedným z týchto predpokladov je, že v tom meste musí prebiehať kultúrny život. Tu by mohlo dochádzať k tkzv, Matúšovmu efektu. V evanjeliu podľa Matúša je porovnanie o dôveryhodných centoch. Tam stojí : Kto má, bude mať viac, bude mať hojnosť,ale ,kto nemá, tomu bude odobrané. Hovorovo sa stáva tento fenomén pozitívnou spätnou väzbou, ktorú možno doplniť slovami „ kto má, tomu sa znovu pridá". Tak sa obohacuje aktívny kultúrny život atribútom EHMK a s tým spojený dodatočný objem peňazí pre kultúrne podujatia. Nebezpečenstvo, že práve etablovaný kultúrnik si vezme z koláča viac je tu viac ako evidentné. Outsider, ktorý nedisponuje lobby by mohol najskôr padnúť pod kolesá. Prívlastok EHMK pomáha mestu sa odlíšiť od ostatných v zmysle pokračujúcej globalizácie. V Európe nie je taká situácia ale to neznamená, že vo vnútri niektorej krajiny to neexistuje. Aj v Európe sú silne centralizované krajiny ale tam existuje istá vyrovnanosť medzi mestami. Aby sa tomu predišlo, snažia sa malé a stredné mestá od ostatných odlíšiť. K tomu predstavuje prívlastok EHMK kapitál pre dištinkciu. Kultúra sa môže nachádzať len v mestách tvrdí Georg Simmel v článku „veľkomestá a duchovný život" už v roku 1903. Čo je definované ako mesto, necháva Simmel otvorené.

Ako sme uviedli na inom mieste dochádza k zlučovaniu ekonomického a symbolického kapitálu. To sa týka aj rozpočtovaniu EHMK. Tieto sa musia o financovanie postarať sami. To znamená, že financovanie EHMK je z rôznych zdrojov. V prípade mesta Linz sa predpokladalo s 60 mil.euro, ktoré sa mali poskladať rôznym spôsobom z mestských,krajinských a spolkových peňazí. Takáto trúfalosť zaťaží predovšetkým mesto. V Grazi v dôsledku napätej finančnej situácie sa mesto rútilo do priepasti. EHMK zanechalo na Gračanoch silný dojem, nielen v symbolickej ale hlavne finančnej rovine. Iste natiekli nejaké peniaze cez projekt do mesta, ale konečný efekt nebol zobrazený na avizovanej  účtovnej strane dostal ale má dať.

Ani jeden z grackych projektov nemá ekonomickä rentabilitu. Tu môžeme nájsť nevyrovnanosť medzi ekonomickým a symbolickým kapitálom. Samozrejme to nie je cieľ o ktorý sa snažili v Grazi. V ideálnom prípade by mala byť vyváženosť medzi druhmi kapitálu, pri transformačnom procese medzi kapitálovými druhmi však dochádza k úbytkom a stratám. Toto je považované za nevýnosný efekt EHMK.

Pri mojej poslednej návšteve v Grazi v novembri 2009 som hľadal niektoré „atrakcie" z roku 2003 no nenašiel som ich. Na moju naivnú otázku mi domáci odpovedali, že z dôsledku zlej finančnej situácie mesta boli predané...

Tak to čo malo ostať a symbolizovať ohromný výstup Grazu na kultúrny piedestál Európy sa predalo, aby neboli ohrozené vitálne funkcie mesta. Hm...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?