reklama

Revízor Chlesťakov na Slovensku

K najslávnejším dielam svetovej dramatickej tvorby patrí nesporne komédia Revízor od ruského spisovateľa N. V.Gogoľa. V časovom priestore 24 hodín zobrazuje skazenú morálku v ospalom ruskom provinčnom mestečku, ktoré ožije príchodom nepravého revízora. Gogoľ svojou satirou neúprosne nastavuje zrkadlo všetkým nešvárom , ktoré panovali v tom čase v cárskom Rusku. Korupcia, úplatkárstvo, rodinkárstvo. Vraj už vtedy to boli rozšírené neresti vládnucej vrstvy. Od roku 1836 prešlo už niekoľko desaťročí a revízori sa stali kontrolórmi. Niektorí dokonca hlavnými.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Dva základné zákony definujú a upravujú postavenie hlavných kontrolórov samosprávy na Slovensku. Zákon o obecnom zriadení a zákon o samospráve vyšších územných celkov. Z týchto právnych noriem vyplýva aj základná úloha kontroly plnenia úloh a kontrola hospodárenia s finančnými prostriedkami a nakladania s majetkom obcí, miest a samosprávnych celkov. Tieto úlohy a kontrolu zabezpečujú hlavní kontrolóri a ich útvary pri samosprávach. To je takzvaná vnútorná kontrola, ktorú vykonávajú kontrolóri zvolení obecným , mestským a krajským zastupiteľstvom a sú zároveň zamestnancami magistrátov, mestských a miestnych úradov. Samospráva je definovaná v rámci existujúcej legislatívy ako súčasť verejnej správy. Preto prostriedky, s ktorými hospodári, by mali byť verejné finančné prostriedky. Kontrolóri kontrolujú a zodpovedajú sa za svoju prácu svojím chlebodárcom. Z análov je možné sa dozvedieť hlavne o odmenách kontrolórom za dobre vykonanú kontrolnú činnosť. Po ukončení svojho volebného obdobia šiestich rokov im predstavitelia samosprávy vrelo ďakujú za ich činnosť, všetci sú spokojní a nastupuje nový kontrolór. Zo zákona nesmie byť straníkom počas výkonu funkcie, aj keď kandiduje ako člen politickej strany. Málokedy sa stáva, že kontrolór svoje zistenia porušenia zákonov v samospráve podáva orgánom činným v trestnom konaní. To všetko vraj svedčí o dobrej a bezúhonnej práci samospráv na Slovensku a jej kontrolórov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O inom je systém vonkajšej kontroly nezávislými kontrolnými inštitúciami ako napríklad v Rakúsku, Maďarsku a inde, kde sa kontroluje hospodárenie miest a finančné toky od stanovenej hranice počtu obyvateľov miest, alebo paušálne všetky samosprávy. U nás takúto úlohu by mal plniť Národný kontrolný úrad alebo iný nezávislý kontrolný orgán, ak by naša legislatíva umožnila väčšiu ingerenciu štátu v kontrole miest a obcí. Ak sa samospráva bráni širšej vonkajšej kontrole iste má na to svoje dôvody. Po decentralizácii kompetencií zo štátu sa posilnil význam samosprávy a tým vzniká zodpovednosť za kontrolu jej hospodárenia. Kto zaručí, že miestne samosprávy nie sú kontrolované Chlesťakovmi z Gogoľovho románu, ale nezávislými kontrolórmi ? Aká je ich nezávislosť na svojom zamestnávateľovi ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak ako našu demokraciu radi vyhlasujú za mladú, neskúsenú rovnako je možné vyhlásiť niečo podobné o systéme kontroly samospráv. Iste by bolo vhodné vziať si príklad od skúsených demokratických krajín, kde samosprávy sú pod kontrolou nezávislých inštitúcií a sú spokojné obe strany .Štát i samospráva. Nebolo by toľko mediálnych káuz, zúžil by sa priestor na korupciu. Chlesťakov by ostal len románovým hrdinom. 

Peter Neuwirth

Peter Neuwirth

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac desaťročí som súčasťou zložitého mechanizmu akým je mesto a baví ma žiť práve v ňom. Mám rád prírodu, rád pracujem na zmysluplných veciach a verím, že život je cool a je taký krátky alebo dlhý ako si ho sami užijeme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu