( Ne)profesionálni poslanci

Autor: Peter Neuwirth | 15.2.2010 o 14:11 | (upravené 15.2.2010 o 14:17) Karma článku: 6,44 | Prečítané:  1357x

V hlbokých časoch socializmu existovala u nás istá privilegovaná vrstva a tou boli vrcholoví športovci. Neviem kto rozhodoval o zaradení do tejto skupiny ,ale boli to prevažne atléti, hokejisti a futbalisti. V spomínaných časoch musel každý pracovať, alebo chodiť do práce, inak  by bol vyhlásený za príživníka a na to platil paragraf trestného zákona. Takto museli byť oficiálne zamestnaní aj vrcholoví športovci, no svoje pracoviská navštevovali raz do mesiaca pre prevzatie výplaty. Dnes sú jednou takou skupinou aj poslanci mestských zastupiteľstiev.

Týka sa to poslancov mestských, pretože tí sa schádzajú spravidla raz za mesiac aby rokovali o programe, ktorý im pripravia dobré úradnícke duše z  mestského magistrátu. Poslanci zaujmú svoje miesta, odsúhlasia program, diskutujú a hlasujú o dôležitých veciach verejného záujmu. Ak by náhodou nepoznali tú ktorú problematiku, pretože nemali čas si ju naštudovať, usmernia ich a navigujú predsedovia straníckych klubov.  Tí,ktorí predsedov nemajú, hlasujú podľa svojho svedomia a vedomia. Na rozdiel od vrcholových športovcov však vedia, kde sídli ich zamestnávateľ a kto im posiela poslanecké odmeny na ich bankové účty. Podľa zákonov o obecnom zriadení a v tomto prípade zákona o meste Košice sú orgánom mesta a vykonávajú svoju činnosť v mene občana. Takýto volený predstaviteľ samosprávy pred výkonom svojej funkcie skladá aj sľub o riadnom plnení svojích povinností, obhajovaní záujmov mesta a pod. Niektorí poslanci tak vehementne obhajujú záujmy občanov, že to musia vysvetľovať až na Špecializovanom trestnom súde. Keďže platí prezumpcia neviny, nechajme ich vysvetliť súdu, že hlasovali podľa svojho vedomia. Iste to súd pochopí a všetko dopadne dobre. Keďže mestskí poslanci majú svoje profesie, sú medzi nimi právnici, lekári, technici ako aj starostovia a iné dôležité povolania. Niektorí zvyknú meškať na rokovanie, pretože ešte musia ošetriť akútneho pacienta alebo vytrhnúť zub. Cestou na zastupiteľstvo ešte rozmýšľajú o vážnej diagnóze a terapii, v ktorej musia po splnení si poslaneckých povinností pokračovať. Veru, lekár sa musí svojej práci venovať celou svojou bytosťou ak chce plniť Hippokratovu prísahu. A zrazu na stole 20 cm štós bodov rokovania zastupiteľstva. Odpad, neprispôsobiví občania, haprujúca mestská doprava, čistota a podobné diagnózy samosprávneho života. Už len nájsť ťahák s direktívami, nezdržiavať a konečne je koniec rokovania a utekáme znovu do ambulancie stihnúť netrpezlivého pacienta. Ešte šťastie, že zastupiteľstvá sa konajú poriedko a v jeden deň v mesiaci sa všetko porieši. Aj doprava, aj odpad a iné nie veľmi príjemné záležitosti. Pre niektorých je najdôležitejším bodom odpredaj mestského majetku a vtedy sa nehľadí na čas a čo najrýchlejšie sa všetko schváli podľa dohody. Sú však aj také výnimky medzi poslancami, ktorí nie sú spokojní s priebehom a maratónom rokovania. Tí sú však vyhlásení za nekonštruktívnych a sú väčšinou prehlasovaní.

Naši mestskí poslanci ako aj miestni sú teda poloprofesionáli. Majú svoju profesiu, no dostávajú aj poslanecké odmeny. Možno by bolo dobré pouvažovať nad reorganizáciou tohto málo produktívneho systému. Ak by ich bolo o polovicu menej, samozrejme po novele zákona, mohli by pracovať na plný úväzok pre svoje mesto a venovať viac času problémom a stretnutiam s občanmi. Stali by sa profesionálnymi  služobníkmi občanov a niesli by viac zodpovednosti za veci verejné. Alebo chcú byť ako vrcholoví športovci z čias socializmu ?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?