Kalamita naša snežná

Autor: Peter Neuwirth | 3.2.2010 o 14:43 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1505x

Koncom 19. storočia sa v Amerike stala známou Martha Jane Canary- Bourke pod pseudonymom Calamity Jane. Meno Kalamitka Jane si zaslúžila za svoj rušný a dobrodružný život vyzvedačky americkej armády a bojovníčky proti Indiánom až nakoniec skončila ako alkoholička a prostitútka. Jej život sa stal vďačným námetom pre scenáristov muzikálov, filmov a dobrodružných románov. Kade chodila, spôsobovala pohromu, po našom kalamitu.

V časoch socializmu u nás boli najväčšími nepriateľmi vtedajších mocipánov štyri ročné obdobia a to v poradí jar, leto, jeseň a zima. Vyhláseným nepriateľom bola však zima, ktorá vedela byť krutá a v tých časoch akosi často snežilo natruc verejným inštitúciám, ktoré mali na starosti odpratávanie snehu. My deti sme sa sa stále potešili nemohúcnosti kompetentných, pretože sme vedeli čo bude nasledovať . Napäto sme sledovali verejnoprávne médiá / iné vtedy neboli / a čakali na čarovnú formulku, čiže výhovorku neschopných. Väčšinou to dopadlo v náš prospech a po márnom úsilí odpratať veľké množstvo snehu konečne akýsi pán v kravate zahlásil radostnú udalosť : „Školy majú uhoľné prázdniny." Prečo práve uhoľné, nad tým sme neuvažovali. Hlavne, že sme si mohli užiť zimných radovánok bez školy. Čo na to hovorili naši rodičia si nepamätám, ale môj strýko, domovník v materskej škôlke si takúto zimu užil inak. Večer s nepokojom hľadel na oblohu ako skúsený meteorológ a podľa konštelácie vedel, že musí ráno o tretej vstať a upratať sneh, aby sa rodičia a deti  bezpečne dostali do tepla a sucha budovy.

V časoch slovenského kapitalizmu sa veľa nezmenilo. Po nedeľnajšej snehovej záľahe som pri pohľade z okna môjho panelákového bytu nemusel pozerať na oblohu ale hľadal som na parkovisku moje auto. Nelenil som, vzal lopatu a vyhrabal ho spod snehu, upravil so susedom výjazdy a spokojne som vyrazil na nákup. Keď som sa vrátil samozrejme už niekto využil voľné miesto a postavil svoje auto na vyčistené parkovné miesto. Keďže bývam na odľahlom košickom sídlisku, cesty sa čistia podľa citujem „Mesto Košice pri likvidácii snehovej kalamity postupuje podľa operačného plánu zimnej údržby, ktorý popisuje poradie dôležitosti, pričom vnútrosídliskové komunikácie a chodníky sú až ďalšie v poradí."Ak bývate na sídlisku ste teda „ďalší v poradí". Možno by dnešní samosprávni činitelia mohli „operatívne" zmeniť takýto diskriminačný plán zimnej údržby a zariadiť čistotu a bezpečnosť pre všetkých. Veď na prácu úradov ide z rozpočtov mestských častí niekedy až 70 % výdajovPadajúci a „tancujúci" chodci a šmykom idúce autá nie sú dobrou vizitkou samosprávcov.Lopatu mám však pripravenú lebo zima ešte neskončila a kalamita zvykne byť aj pri menšom napadanom množstve snehu. Myslím, že aj 3 cm sú problémom. Pre tých čo majú odhrabávače a lopaty to však nie je problém.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?