Kto zapríčinil regionálne rozdiely na Slovensku ?

Autor: Peter Neuwirth | 30.1.2010 o 11:03 | (upravené 30.1.2010 o 11:13) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  1914x

V poslednom čase sa médiá často vracajú k čoraz populárnejšej a aktuálnejšej téme - prehlbovaniu regionálnych rozdielov na Slovensku. Pálčivá téma sa v ich podaní stáva klišé - v častom opakovaní v tomto prípade nejde o matku múdrosti ale o vyvolanie synergického efektu a to averzie občanov k tejto téme. Konštatačné reči sociológov,vedcov zo SAV,rôznych výskumných inštitútov a národohospodárov bez relevantných návrhov pripomínajú prázdne reči politikov, ktorých zmysel sa stráca zabuchnutím dverí  svojích bémvéčiek a mercedesov.

Kto teda zapríčinil rozdiely v životnej úrovni medzi regiónmi na Slovensku ? Poznám aj odpoveď. Boli to mimozemštania reinkarnovaní do rôznych podôb bytostí pohybujúcich sa v priestoroch úradu vlády, národnej rady a štátnych inštitúcií, ktorí za dvadsať rokov dokázali nemožné. Uvrhnúť do chudoby časť slovenských regiónov svojím mimoriadne špecifickým prístupom. Najprv tu však bol prístup marxistický. Komunisti postavili v každom okrese továreň, ktorá vyrábala a vyrábala. A ľudia chodili a chodili do fabričky, zarábali 1 500 korún československých,tí angažovanejší aj viac,a mali na krajec chleba. Tí druhí aj na všeličo iné.

Po roku 1989 sa vyšpecifikovali nové prístupy k problému regionálnych rozdielov pod označením neomarxistický, keynesiánsky a neokonzervatívny. Šíriteľov týchto prístupov a teórií regionálneho rozvoja bolo vídavať v rôznych ponovembrových vládach, ale občania ich živých a zdravých veľmi nestretávali. Pohybovali sa väčšinou po bratislavských reštauráciách, ústavoch a inštitúciách. Položili základy novej vede - regionálnemu dispartizmu. Už chýba len fakulta regionálnych rozdielov, pretože vysokých škôl je na Slovensku dostatok. Výsledky práce dispartistov sú však známe.  Regionálne rozdiely v životnej úrovni na Slovensku sú stále vysoké. Pokiaľ životná úroveň v Bratislavskom kraji presahuje priemer Európskej únie, v Prešovskom kraji je to niečo cez tridsať percent priemeru EÚ. Na ďalších nelichotivých miestach tejto štatistiky je Košický a Banskobystrický kraj. Priemerný mesačný zárobok v týchto krajoch sa líšil takmer o 300 eur od priemeru v Bratislave. Po rôznych druhoch čiar, z ktorých je najznámejšia Mečiarova „hrubá čiara za minulosťou" vznikla čiara, ktorá vytvára pomyselnú hranicu medzi bohatými regiónmi a ich chudobnými proťajškami a to v smere priečnom - zo severovýchodu na juhozápad Slovenska.Táto čiara alebo nožnice medzi regiónmi dáva štatistikom možnosť chŕliť údaje o nezamestnanosti a prílive zahraničných investícií. Priaznivé štatistiky sa týkajú jednej oblasti a negatívne tej druhej, ktorej obyvatelia nepostrehli, na ktorej strane tejto pomyselnej hranice sa pohybuje úspešný „tatranský tiger". Našťastie tiger bol nútený v týchto neosocialistických časoch pobrať sa do svojho prirodzeného prostredia a na Slovensku ostala len jeho atrapa.

Kedysi dávno v časoch socializmu,keď si v pražskej televízii chceli spraviť srandu, začali hovoriť po slovensky. Salvy smiechu niekedy vyvolávali bežné, hovorové slová. Ak v bratislavskej televízii chcú „pikošku" dnes, ukážu v hlavných správach Rómov na východnom Slovensku, alebo suchý záchod na nejakej vidieckej škole. Keď naši „výzkumníci" z tepla svojích kancelárií prezentujú štúdie o civilizačnom zapadákove / rozumej hlavne východné Slovensko / nezabudnú pripomenúť, že „ bolo by naivné si myslieť, že krajina sa bude vyvíjať rovnorodo, teda tak aby medzi regiónmi neboli rozdiely. To vraj nie je možné ani potrebné." Preložené do východoslovenčiny : zabudnite na prosperitu, životnú úroveň, investície a pod.Za tieto štúdie vám veľmi pekne ďakujem aj v mene svojích spoluobčanov. Postavte diaľničnú a rýchlocestnú sieť, a umožnite mobilitu investorom a tým, ktorí chcú pracovať a pracovať vedia. Tento prístup by som nazval paritno - kultúrny.

A propos okrem mimozemšťanov sa výraznou mierou na regionálnych rozdieloch podpísali aj politici, pochádzajúci zo spomínaných krajov, ktorí za dvadsať rokov nedôrazne hájili záujmy svojích voličov. Mnohí si postavili si domy a haciendy v Bratislave a okolí a pri večeri vo Viedni alebo na svojích chalupách na Záhorí si filozofujú o „čiarach", ktoré rozdeľujú našu krajinu .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?