Potkany a politici

Autor: Peter Neuwirth | 17.12.2009 o 8:24 | Karma článku: 7,45 | Prečítané:  1231x

Nie každý má možnosť sa dostať do elektronickej encyklopédie Wikipédia. Takejto slávy sa dostalo mestskej časti Košíc - Luníku IX. Môžeme sa tam dočítať o nízkej životnej úrovni jej obyvateľov, odpojenej vode, elektrine, plyne, hromadnom neplatení a chorobách, ktoré tam zúria. Košickí súdruhovia postavili byty pre štátnych zamestnancov a pretože zbožňovali Sovietsky zväz, pomenovali sídlisko po známom vesmírnom programe. V roku 1995 už noví demokrati združení v mestskom zastupiteľstve odštartovali proces segregácie a vytvorili zo socialistického sídliska ghetto, ktoré vstúpilo po varšavskom do dejín ako aj do Wikipédie.

Neporiadok, ktorý tam vznikol sa stal vynikajúcou agendou pre politikov. Jeden kresťansko - demoktatický s lopatou v ruke odhadzoval odpad, aby názorne ukázal ako sa to má robiť. Odišiel však späť do vlády a jeho vzor nikto nenasledoval. Magistrát mesta za peniaze daňových poplatníkov veselo odvážal odpad naďalej a robí to podnes. Ghetto sa stalo vďačným námetom pre novinárov, filmárov a nemalou mierou k negatívnemu imidžu prispeli aj mnohé mimovládne organizácie, ktoré od starostu potrebovali iba pečiatku pod zaručené projekty na riešenie ožehavého problému. Už ich však nikto nikdy aj s ich projektami nevidel. Aj svetoznámy rakúsky režisér Ulrich Seidl si „kopol" do tejto témy. Až 10 minút venoval tejto štvrti vo svojom filme Import Export, ktorý dostal cenu za umeleckú výnimočnosť na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave. Ešte vtedy pán Seidl netušil, že obyvatelia Luníka si ho nájdu aj v Rakúsku a spestria mu jeho prechádzky po rakúskych mestách žobraním a kriminalitou.

Očarujúca a vraj neriešiteľná téma láka aj pseudoumelcov z Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013, ktorí sa podpísali pod „kultúrny" projekt Sputnik - Lunik. Ten si zaľúbilo vedenie mesta a pár naivných Francúzov, ktorí sa tu nevednoako ocitli. Asi to boli zážitkoví turisti bažiaci po sociálnych atrakciách. Naposledy som sa však triasol od strachu pri vysielení hororovej reportáže nemenovanej telky o uliciach plných vypasených potkanov, ktorí sa namiesto ľudí prechádzali po uliciach tejto mestskej časti. Bŕŕ až ma striasla predstava, že po zavedení nového linkového vedenia košickej MHD sa prevezú do iných mestských častí nášho mesta a podľa sloganu „milujte sa a množte" sa aritmeticky rozmnožia.

Niektoré potkany by mohli vystúpiť pri magistráte mesta aby tam vedeli, že v rozpočte treba zvýšiť položku deratizácia. Potkany by však najviac ohrozili bezbranné deti, na ktoré myslel aj veľvyslanec EÚ a vedúci delegácie Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden, ktorý navrhol internátne školy pre rómske deti a tým by sa zvýšila vzdelanostná úroveň rómskej populácie na Slovensku. Samotní Rómovia a odborníci síce privítali túto myšlienku no pán veľvyslanec po hriešnom výroku bol povedané mierne zo Slovenska „vypoklonkovaný".

Tento týždeň boli na programe košického mestského zastupiteľstva témy ako rozpočet, zvážanie odpadu z Luníka IX, bývanie tkzv. marginalizovaných skupín košického obyvateľstva a petícia občanov, ktorí nesúhlasia , aby sa z verejných peňazí platil odvoz takéhoto odpadu. Poslanci všetko zobrali „na vedomie" a dohodli sa, že sa v budúcnosti dohodnú.

Riešenie sú pri tom veľmi jednoduché. Vzdelávaním a vytvorením podmienok na znovuosvojenie si pracovných návykov tejto skupiny obyvateľov, ktorá sa už stala exkluzívne závislou na majoritnej spoločnosti. Čo takto ich stimulovať príkladmi  ich úspešných rodákov, ktorí sa zaradili do normálnej spoločnosti a nemajú pocity predsudkov a hanobenia zo strany väčšinovej spoločnosti ? Kto je vlastne tá väčšina, keď sa 90 % obyvateľov Luníka IX. hlási k slovenskej národnosti ? Asi len tých 10 % ostatných. Žeby pre pár neprispôsobivých toľko povyku ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?